| Stepper Motor Type | Hybrid, Permanent Magnet |
| Step Angle | 0.9° |
| Holding Torque | 1.26Nm |
| Number Of Wires | 4 |
| Supply Voltage | 2.5 V |
| Frame Size | 56.4 x 56.4mm |
| Shaft Diameter | 6.35mm |
| Current Rating | 2.8 A |
| Winding Arrangement | Unipolar |
| Shaft Length | 19mm |
| Depth | 56mm |
| Resistance Per Phase | 0.9Ω |
| Standards Met | RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.