| Stepper Motor Type | Hybrid, Single Shaft |
| Step Angle | 1.8° |
| Holding Torque | 0.75Nm |
| Number Of Wires | 4 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Frame Size | 56 x 56mm |
| Shaft Diameter | 7.5mm |
| Current Rating | 2 A |
| Winding Arrangement | Bipolar |
| Shaft Length | 20.6mm |
| Depth | 56mm |
| Resistance Per Phase | 1.1Ω |
| Output Speed | 3000 rpm |
| Maximum Output Torque | 0.75 Nm |
| Series | SM2561 |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.