| Processor Type | 700 MHz Quad-Core, BCM2835 |
| Series | RevPi Core |
| Clock Speed | 700 MHz |
| IP Rating | IP20 |
| Compatible Operating System | Linux |
| Bus Type | PiBridge |
| Supply Voltage | 12 → 24 V dc |
| Port Type | 1 x Micro-USB, 1 x Micro HDMI, 1 x RJ45 Ethernet, 2 x PiBridge System Bus, 2 x USB |
| Dimensions | 96 x 22.5 x 110.5 mm |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Onboard Memory | 500 MB (RAM), 4 GB (Flash) |
| Type of Memory Onboard | Flash, RAM |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.