| Manufacturer Series | easyE4 |
| Number of Inputs | 8 |
| Output Type | Digital, Relay |
| Supply Voltage | 100 → 240 V ac/dc |
| Input Type | Digital |
| Number of Digital Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Voltage Category | 240 V ac |
| Number of Digital Outputs | 4 |
| Network Type | Ethernet |
| Interface | Ethernet |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Dimensions | 71.5 x 59.6 x 110 mm |
| Width | 59.6mm |
| Number of Communication Ports | 1 |
| Length | 71.5mm |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Depth | 110mm |
| Communication Port Type | Ethernet |
| Programming Interface | HMI |
| Programming Language Used | FBD |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.