| Range | easySafety |
| Series | Eaton Moeller |
| Number of Safety Inputs | 14 |
| Number of Safety Outputs | 8 |
| Safety Category | 4 |
| SIL | SIL 3 |
| Field Bus Communication Type | CANopen, Profibus |
| Expansion Available | Yes |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Terminal Type | Screw |
| IP Rating | IP20 |
| Dimensions | 107.5 x 90 x 72 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.