| Series | NX |
| Number of I/O | 0 |
| Number of Safety Inputs | 0 |
| Display Type | LED Indicator |
| Safety Category | EN ISO 13849-2, PLe/Cat.4 EN ISO 13849-1 |
| SIL | SIL 3 |
| Field Bus Communication Type | EtherCAT |
| Terminal Type | Screw |
| Dimensions | 100 x 30 x 71 mm |
| Width | 30mm |
| Length | 100mm |
| Depth | 71mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.