| Series | PNOZmulti |
| Number of Safety Inputs | 20 |
| Number of Safety Outputs | 6 |
| Safety Category | 4 |
| SIL | SIL 3 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Contact Voltage Rating | 24 V dc, 240 V ac |
| Terminal Type | Cage Clamp, Screw |
| IP Rating | IP20 |
| Dimensions | 94 x 135 x 121 mm |
| Width | 135mm |
| Length | 94mm |
| Depth | 121mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.