| Range | Preventa |
| Series | XPS MC |
| Number of Safety Inputs | 32 |
| Number of Safety Outputs | 10 |
| Safety Category | 4 |
| SIL | SIL 3 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Contact Current Rating | 10 mA |
| IP Rating | IP20 |
| Dimensions | 151.5 x 74 x 153 mm |
| Width | 74mm |
| Length | 151.5mm |
| Depth | 153mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.