| Range | Preventa |
| Series | XPSMCM |
| Number of I/O | 18 |
| Number of Safety Inputs | 8 |
| Number of Safety Outputs | 2 |
| Safety Category | 4 |
| SIL | SIL 3 |
| Field Bus Communication Type | Ethernet IP, Modbus TCP, USB |
| Expansion Available | Yes |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Contact Current Rating | 400 mA |
| Contact Voltage Rating | 24 V dc |
| Terminal Type | Screw |
| IP Rating | IP20 |
| Dimensions | 22.5 x 99 x 114.5 mm |
| Width | 99mm |
| Length | 22.5mm |
| Depth | 114.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.