| Maximum Value | 50 (Input)A |
| Current Type | AC |
| Moving Element | Moving Iron |
| Cutout Height | 45mm |
| Cutout Width | 45mm |
| Depth | 54 (<30 A) mm, 72 (30 → 60 A) mm |
| Meter Accuracy | 1 % |
| Minimum Temperature | -10°C |
| Maximum Temperature | +65°C |
| Measurement Range | 0 → 50 (Input)A |
| Minimum Displayed Value | 0 (Input)A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.