| Supply Voltage | 90 → 260 V ac |
| Count Mode | Revolutions per Minute, Seconds |
| Display Type | LED |
| Input Type | Voltage |
| Reset Method | Gate, Lock |
| Number Of Digits | 6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Relay |
| Count Direction | Bi-Directional |
| Digit Height | 14 mm |
| Maximum Count Frequency | 65kHz |
| Display Range | 0 → 999999 |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Series | CODIX 560 |
| Measurement Range | 0 → 999999 |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Weight | 180g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.