| Supply Voltage | 3.6 V Battery |
| Count Mode | Pulse |
| Display Type | LCD |
| Input Type | NPN, Voltage |
| Connection Type | Screw |
| Reset Method | Key, Lock |
| Number Of Digits | 6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Relay |
| Count Direction | Up |
| Digit Height | 7 mm |
| Maximum Count Frequency | 30Hz |
| Cutout Size | 45 x 45 mm |
| Function | Counter |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Approvals | cULus, E128604, EN 55011 class B, EN 61000-6-2, EN 61010-1, EN 61326-1 |
| Series | CODIX 901 |
| Measurement Range | 0 → 999999 |
| Meter Type | Electronic |
| Minimum Measurement | 0 |
| Cutout Height | 45mm |
| Cutout Width | 45mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 66.2mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.