| Count Mode | Impulses |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Solder Pin |
| Reset Method | No Reset |
| Number Of Digits | 7 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Voltage |
| Count Direction | Up |
| Digit Height | 4 mm |
| Cutout Size | 30 x 13 mm |
| Function | Counter |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Approvals | cULus, RoHS, UL |
| Series | K 07.20 |
| Measurement Range | 0 → 9999999 |
| Meter Type | Electromechanical |
| Minimum Measurement | 0 |
| Cutout Height | 15mm |
| Cutout Width | 35mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Depth | 32.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.