| Supply Voltage | 60 Hz, 230 V ac |
| Count Mode | Hours |
| Display Type | Analogue |
| Input Type | Current, Voltage |
| Connection Type | Plug-In, Screw, Solder |
| Reset Method | No Reset |
| Number Of Digits | 6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Digit Height | 4.4 mm |
| Display Range | 99999 |
| Cutout Size | 46 x 46 mm |
| Function | Hour Meter |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Series | BW40 |
| Measurement Range | 99999 |
| Cutout Height | 46mm |
| Cutout Width | 46mm |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Depth | 38mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.