| Supply Voltage | 85 → 250 V ac |
| Count Mode | Seconds |
| Display Type | LED |
| Input Type | Logic, Voltage |
| Connection Type | Cage Clamp |
| Reset Method | Automatic, Manual |
| Number Of Digits | 6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Voltage |
| Count Direction | Up |
| Digit Height | 14.2 mm |
| Maximum Count Frequency | 50Hz |
| Display Range | 999999 |
| Cutout Size | 92 x 45 mm |
| Function | Timer |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Series | PAX |
| Measurement Range | 0 → 999999 |
| Meter Accuracy | ±0.01% |
| Meter Type | Electronic |
| Cutout Height | 45mm |
| Cutout Width | 92mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Depth | 104.1mm |
| Weight | 286g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.