| Supply Voltage | 24 V dc |
| Count Mode | Pulse |
| Display Type | Digital |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Screw |
| Reset Method | No Reset |
| Number Of Digits | 7 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Digit Height | 3.6 mm |
| Maximum Count Frequency | 10Hz |
| Display Range | 0 → 9999999 |
| Cutout Size | 36.8 x 24.1 mm |
| Function | Impulse Counter |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Approvals | CE, NEMA 4X, RoHS |
| Measurement Range | 0 → 9999999 |
| Meter Type | Electronic |
| Minimum Measurement | 0 |
| Cutout Height | 24.1mm |
| Cutout Width | 36.8mm |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Depth | 53.45mm |
| Maximum Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.