| Current Ratio | 80:1 |
| Bore Size | 10mm |
| Transformer Type | Current Transformer |
| Sensor Technology | Current Transformer |
| Supply Voltage | 690 V ac, 1500 V dc |
| Input Current | 80A |
| Overall Height | 27.8mm |
| Overall Width | 41mm |
| Overall Depth | 41mm |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Maximum Temperature | +70°C |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Series | CMS |
| Dimensions | 17.4 x 26.5 x 41 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.