| Output Type | 1 DC Output, 1 Logic, 1 Relay |
| Supply Voltage | 24 V ac/dc |
| Size | 48 x 48mm |
| Number of Inputs | 1 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Temperature Range | 0 → +55 °C |
| Control Type | PID Controller |
| Communication Module Available | No |
| Display Type | LCD |
| IP Rating | IP65 |
| Range | EPC3000 |
| Input Type | Current & Voltage, mV Input, Resistance Thermometer, Thermocouple |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Series | EPC3016 |
| Termination Type | Screw |
| Panel Depth | 90mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.