| Current Type | DC |
| Number Of Digits | 3.5 |
| Display Type | LCD |
| Cutout Height | 32mm |
| Cutout Width | 62mm |
| Depth | 9.5mm |
| Supply Voltage | (V+ → V-) 6 → 15 V DC<BR/>(V+ → GND) 3 → 7.5 V DC |
| Digit Height | 12.7 mm |
| Meter Accuracy | ±1 % |
| Analogue Effect | Digits Only |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Meter Type | Voltmeter |
| Maximum Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.