| Current Type | AC |
| Number Of Digits | 3 |
| Display Type | LED |
| Cutout Height | 21.29mm |
| Cutout Width | 33.93mm |
| Depth | 24.38mm |
| Digit Height | 9.4 mm |
| Meter Accuracy | ±2 V |
| Analogue Effect | Digits Only |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Meter Type | Voltmeter |
| Maximum Temperature | +60°C |
| Measurement Range | 240 → 310 V ac@ 60 Hz, 85 → 140 V ac@ 400Hz |
| Approvals | cRUus, cUL, IEC, RoHS Compliant, UL |
| Series | DMS-20PC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.