| Output Type | PNP |
| Fibre Optic Type | Glass |
| Response Time | 500 μs |
| Light Source | Visible Red |
| Electrical Connection | Cable |
| IP Rating | IP11 |
| Housing Material | ABS |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Length | 70mm |
| Width | 12mm |
| Dimensions | 70 x 12 x 35.5 mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 35.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.