| Detection Range | 840 mm |
| Output Type | PNP |
| Fibre Optic Type | Plastic |
| Terminal Type | Connector M8 4 pin |
| Response Time | 0.001 seconds, 0.004 seconds, 0.00005 seconds, 0.016 seconds, 0.00025 seconds, 0.000125 seconds |
| Light Source | Red LED |
| Electrical Connection | M8 Connector |
| IP Rating | IP50 |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Supply Voltage | 8 → 30 V dc |
| Length | 27.8mm |
| Width | 10mm |
| Dimensions | 10 x 27.8 x 82.3 mm |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Minimum Operating Temperature | +5°C |
| Depth | 82.3mm |
| Standards Met | CE Certified, cULus Listed |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.