| Detection Range | 45 mm |
| Fibre Optic Type | Plastic |
| Light Source | Red LED |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Plastic |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Length | 27mm |
| Width | 10.4mm |
| Dimensions | 27 x 10.4 x 14 mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Depth | 14mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.