| Detection Range | 150 mm |
| Output Type | PNP |
| Fibre Optic Type | Plastic |
| Response Time | 20 μs |
| IP Rating | IP50 |
| Housing Material | PBT |
| Supply Voltage | 12 → 24 V dc |
| Length | 31.6mm |
| Width | 10mm |
| Dimensions | 31.6 x 10 x 67.3 mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 67.3mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.