| Detection Range | 1400 mm |
| Fibre Optic Type | Plastic |
| Terminal Type | M4 Screw |
| Response Time | 25 μs |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 12mm |
| Width | 8.5 (Dia.)mm |
| Dimensions | 8.5 (Dia.) x 12 mm |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.