| Detection Range | 300 mm |
| Output Type | Push Pull |
| Fibre Optic Type | Glass |
| Response Time | 1 ms |
| Light Source | Red LED |
| Electrical Connection | M12 4-Pin |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Length | 78mm |
| Width | 11.2mm |
| Dimensions | 78 x 11.2 x 7.8 mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 7.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.