| Detection Range | 450 mm |
| Output Type | NPN, PNP |
| Fibre Optic Type | Glass, Plastic |
| Response Time | 160 μs |
| Light Source | LED |
| Electrical Connection | Cable |
| Switching Frequency | 3 kHz |
| IP Rating | IP50 |
| Housing Material | PC |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Length | 34.5mm |
| Width | 9mm |
| Dimensions | 34.5 x 9 x 62.3 mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Depth | 62.3mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.