| Device Type | Float |
| Switch Output | Direct Load |
| Body Material | PE |
| Cable Length | 5m |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Maximum ac Voltage | 250V |
| Maximum dc Voltage | 24V |
| Maximum Current | 1 A dc, 4 A ac |
| Maximum Pressure | 10bar |
| Series | MS |
| Current Rating | 10 A |
| Standards Met | WRAS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.