| Device Type | Float Level Switch |
| For Use With | Liquid Level Alarm and Pump Control |
| Mounting Type | Side Mount |
| Switch Output | SPST |
| Body Material | Aluminium Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +210°C |
| Maximum ac Voltage | 440V |
| Maximum dc Voltage | 240V |
| Maximum Current | 5 A |
| Maximum Pressure | 18bar |
| Gasket Material | Non-Asbestos Sheet |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Current Rating | 5 A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.