| Device Type | Float |
| Mounting Type | Horizontal, Vertical |
| Switch Output | Direct Load |
| Body Material | Polysulfone |
| Minimum Operating Temperature | -17.8°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Maximum Current | 40 mA |
| Maximum Pressure | 150psi |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.