| Device Type | Float |
| Mounting Type | Vertical |
| Switch Output | SPST NO |
| Body Material | Polypropylene |
| Cable Length | 610mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +107°C |
| Maximum Pressure | 3bar |
| Series | LS-3 |
| Standards Met | CE, CSA, E45168, EU-directive 2011/65/EC, NSF 169, UL |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.