| Device Type | Float |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Switch Output | SPDT |
| Body Material | Aluminium (Enclosure), SS 316L (Float) |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Maximum ac Voltage | 250V |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Maximum Current | 3 (Inductive Load) A, 4 (Resistive Load) A |
| Maximum Pressure | 15 bar @ 130 °C, 19 bar @ 20 °C |
| Gasket Material | Nitrile |
| Current Rating | 3 (Inductive Load) A, 4 (Resistive Load) A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.