| Device Type | Float |
| Mounting Type | Horizontal Internal |
| Switch Output | SPNO |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cable Length | 1m |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Maximum ac Voltage | 300V |
| Maximum dc Voltage | 300V |
| Maximum Current | 500 mA |
| Series | SSF211 |
| Current Rating | 0.5 A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.