| Device Type | Float |
| Mounting Type | Horizontal Internal |
| Switch Output | SPNO |
| Body Material | Polyphenylene Sulfide |
| Cable Length | 500mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Maximum ac Voltage | 240V |
| Maximum dc Voltage | 120V |
| Maximum Current | 600 mA |
| Gasket Material | Viton |
| Series | RSF40 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.