| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Shuttle |
| Maximum Flow Rate | 5 gal/min |
| Pipe Diameter Range | 1 in |
| Connection Type | 1 NPT Female |
| Maximum Pressure | 27.6bar |
| Material | Bronze, Stainless Steel |
| Maximum Media Temperature | +37.8°C |
| Minimum Operating Temperature | -29°C |
| Maximum Operating Temperature | +148.9°C |
| Series | FS-200 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.