| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Piston |
| Maximum Flow Rate | 0.15 gal/min |
| Pipe Diameter Range | 3/8 in |
| Connection Type | 3/8 NPT Male |
| Maximum Pressure | 107bar |
| Material | Brass |
| Minimum Operating Temperature | -28.8°C |
| Maximum Operating Temperature | +135°C |
| Series | FS-380 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.