| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Magnetic-Inductive |
| Minimum Flow Rate | 0.2 L/min |
| Maximum Flow Rate | 50 L/min |
| Supply Voltage | 19 → 30 V dc |
| Connection Type | 3/4 BSP |
| Maximum Pressure | 16bar |
| Material | PBT, Stainless Steel |
| Minimum Media Temperature | -20 °C |
| Maximum Media Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Series | SM |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.