| Media Monitored | Gas |
| Device Type | Variable Area |
| Minimum Flow Rate | 0.04 L/min |
| Maximum Flow Rate | 0.5 L/min |
| Pipe Diameter Range | 1/8 in |
| Connection Type | 1/8 NPT Female |
| Maximum Pressure | 7bar |
| Material | Acrylic |
| Maximum Media Temperature | +65°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Series | FR |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.