| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Control Valve |
| Minimum Flow Rate | 3 L/min |
| Maximum Flow Rate | 6 L/min |
| Supply Voltage | 240 V ac |
| Pipe Diameter Range | 15 mm |
| Maximum Pressure | 8bar |
| Minimum Media Temperature | +5 °C |
| Maximum Media Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | +5°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Series | SPCO |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.