| Media Monitored | Gas, Liquid |
| Device Type | Paddle |
| Minimum Flow Rate | 5.5 L/min |
| Maximum Flow Rate | 7 L/min |
| Supply Voltage | 250 V ac |
| Pipe Diameter Range | 15 mm |
| Connection Type | 1/2 BSP Female |
| Maximum Pressure | 25bar |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Maximum Media Temperature | +110°C |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Current Rating | 5 A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.