| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Radial Flow Turbine |
| Minimum Flow Rate | 0.25 L/min |
| Maximum Flow Rate | 6.5 L/min |
| Supply Voltage | 4.5 → 16 V dc |
| Pipe Diameter Range | 15 mm |
| Maximum Pressure | 20bar |
| Material | Acetal Copolymer |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Current Rating | 10 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.