| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | In-line |
| Minimum Flow Rate | 3 L/min |
| Maximum Flow Rate | 80 L/min |
| Supply Voltage | 5 V ac |
| Pipe Diameter Range | G1 |
| Connection Type | 1 BSP Female |
| Maximum Pressure | 8bar |
| Material | Brass |
| Maximum Media Temperature | +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Series | FSVPLC |
| Current Rating | <1 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.