| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Liquid Flow Switch |
| Minimum Flow Rate | 250 (Isopropyl Alcohol) |
| Maximum Flow Rate | 220 (Water) mL/min, 250 (Isopropyl Alcohol) mL/min |
| Supply Voltage | 5 → 12 V |
| Pipe Diameter Range | 9.2 mm |
| Connection Type | 5 Pin PCB Header |
| Maximum Pressure | 3bar |
| Material | Borosilicate Glass (Tube Material), FEP (Sealing), PEEk (Fitting) |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Current Rating | 6.8 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.