| Device Type | Flow Sensor |
| Minimum Flow Rate | 58.9 L/min |
| Maximum Flow Rate | 11780.9 L/min |
| Supply Voltage | 30 V dc |
| Pipe Diameter Range | 50 MM |
| Connection Type | M12 connector |
| Maximum Pressure | 16bar |
| Material | PA66 + PA6I GF50, PC, PC + ABS, Stainless Steel, TPE |
| Minimum Media Temperature | 40 °C |
| Maximum Media Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | +20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Series | FTMG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.