| Output Type | Ratiometric |
| Mounting Style | Through Hole |
| Supply Voltage | 6.6 → 12.6 V dc |
| Terminal Type | PCB |
| Switching Current | 2 mA |
| Length | 7.62mm |
| Width | 15.24mm |
| Depth | 1.78mm |
| Dimensions | 7.62 x 15.24 x 1.78 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.