| Output Type | NPN |
| Body Style | Barrel |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Supply Voltage | 4.5 → 24 V dc |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum dc Voltage | 24V |
| Switching Current | 25 mA |
| Length | 1in |
| IP Rating | IP68 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Housing Material | Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.