| Device Type | Barcode Reader |
| Connection Type | Cable |
| Optical Technology | CCD |
| Reading Distance | 25 → 55mm |
| Maximum Current | 300 mA |
| Maximum dc Voltage | 5V |
| Reader Style | Fixed |
| Supply Voltage | 5 V dc |
| Data Interface | RS232 |
| Power Consumption | 2 W |
| Length | 48mm |
| Width | 56mm |
| Dimensions | 48 x 56 x 22 mm |
| Bar Code Resolution | 1200 → 19200Bd |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Depth | 22mm |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.