| Sensor Type | mA Output Signal |
| Response Time | 240 ms |
| Accuracy | ±1°C or ±1% of reading |
| Cable Length | 1m |
| Supply Voltage | 6 → 28 V dc |
| Minimum Temperature Sensed | -20°C |
| Output Type | 4-20 mA |
| Maximum Temperature Sensed | +100°C |
| Housing Material | Stainless Steel 316 |
| Mounting Type | M16 x 1 mm Thread |
| Diameter | 18 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Termination Type | 2-wire Cable |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.