| Sensor Type | Two Point Laser |
| Response Time | 1 s |
| Accuracy | ±0.3 % |
| Cable Length | 3m |
| Supply Voltage | 8 → 36 V dc |
| Minimum Temperature Sensed | +50°C |
| Output Type | Analogue, Digital |
| Maximum Temperature Sensed | +1800°C |
| Interface | USB |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | thread M48x1.5 |
| Diameter | 49.3 |
| IP Rating | 65 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.