| Sensor Type | V Output Signal |
| Response Time | 25 ms (adjustable up to 999 s) |
| Accuracy | 1.5 % |
| Cable Length | 1m |
| Supply Voltage | 5 → 30 V dc |
| Minimum Temperature Sensed | -20°C |
| Output Type | Analogue |
| Maximum Temperature Sensed | +350°C |
| Interface | USB |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | thread M12x1 |
| Diameter | 12 mm |
| IP Rating | 63 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.